100 lat dla prof. Tadeusza Tołłoczki!
Znany lekarz, chirurg i endokrynolog, jako pierwszy w Polsce wykonał operację u chorego z pierwotną nadczynnością przytarczyc. Obecny w Radzie Naukowej „Świata Lekarza” od początku wydawania magazynu (2008 r.). 31 lipca prof. Tadeusz Tołłoczko skończył 90 lat.
Tadeusz Tołłoczko studia rozpoczął na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego, w 1952 r. został absolwentem stołecznej Akademii Medycznej. Zaczął pracować w Szpitalu Chirurgii Kostnej w Konstancinie, a następnie od 1956 r. w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie. W 1963 r. uzyskał stopień naukowy doktora, a dziesięć lat później został doktorem habilitowanym. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych uzyskał w 1980 r. W 1960 r. uzyskał specjalizację z chirurgii ogólnej pierwszego stopnia, a w 1965 r. – drugiego stopnia. W 1998 r. specjalizował się także w zakresie endokrynologii. Od 1974 był ordynatorem i kierownikiem Kliniki Chirurgicznej II Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej. W latach 1981-84 pełnił funkcję prorektora warszawskiej AM, a w latach 1990- 96 przez dwie kadencje był rektorem tej uczelni. Na emeryturę przeszedł w 1999 r.
Profesor Tadeusz Tołłoczko jest pierwszym lekarzem w Polsce, który wykonał operację u chorego z pierwotną nadczynnością przytarczyc, rozpoznaną poprzez aktywne poszukiwania choroby w grupie ponad 500 chorych z kamicą nerkową. Łącznie przeprowadził około 900 operacji pierwotnej oraz wtórnej nadczynności przytarczyc. Kierowana przez niego klinika była pierwszą w Polsce, która wprowadziła do praktyki klinicznej zabiegi transplantacji (przeszczepienie nerek). Profesor jest także twórcą standardów w zakresie przeciwdziałania i zwalczania zakażeń chirurgicznych. Odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2010) i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1999). W 2007 r. otrzymał tytuł doktor honoris causa Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest autorem ponad 250 prac naukowych, a także 2 podręczników. W 2019 r. nakładem wydawnictwa PZWL ukazała się jego książka „Chirurg. Więcej niż zawód”. Profesor Tołłoczko w książce dzieli się swoimi wspomnieniami. Jego anegdoty i spostrzeżenia ukazują, jak wyglądała w XX wieku nieznana prywatność zawodowa chirurga.